Cabinets

Date Name Size Parties
1990 Godmanis I ± LTF
1993 Birkavs LC · LZS
1994 Gailis LC · TPA
1995 Skele I + DPS · LC · TB · KDS · LNNK · LVP · none · LZS · LZP
1997 Skele II + DPS · LC · TB · KDS · LNNK · none · LZS · LZP
1997 Krasts I + TB/LNNK · DPS · LC · KDS · LZS
1998 Krasts II TB/LNNK · LC · KDS · LZS
1998 Kristopans I LC · TB/LNNK · JP
1999 Kristopans II LC · TB/LNNK · JP
1999 Skele III ± TP · LC · TB/LNNK
2000 Berzins + TP · LC · TB/LNNK · JP
2002 Repse ± JL · ZZS · LPP · TB/LNNK
2004 Emsis TP · ZZS · LPP
2004 Kalvitis I + JL · TP · ZZS · LPP
2006 Kalvitis II TP · ZZS · LPP
2006 Kalvitis III ± TP · ZZS · LPP/LC · TB/LNNK
2007 Godmanis II ± TP · ZZS · LPP/LC · TB/LNNK
2009 Dombrovskis I + TP · ZZS · JL · PS · TB/LNNK
2010 Dombrovskis II ZZS · JL · PS · TB/LNNK
2010 Dombrovskis III ± V · ZZS
2011 Dombrovskis IV V · ZRP · NA
2014 Straujuma I ± V · ZRP · NA · ZZS
2014 Straujuma II ± V · ZZS · NA
2016 Kucinskis I ± V · ZZS · NA
2018 Kucinskis II · NA · ZZS · V
2019 Karins JKP · KPV LV · NA · LAAT · V

Presidents

1993-07-07 1996-06-18 Guntis, Ulmanis LZS
1996-06-18 1999-07-08 Guntis, Ulmanis LZS
1999-07-08 2003-06-20 Vīķe-Freiberga, Vaira none
2003-06-20 2007-07-08 Vīķe-Freiberga, Vaira none
2007-07-08 2011-07-08 Zatlers, Valdis none
2011-07-08 2015-06-03 Bērziņš, Andris ZZS
2015-06-03 Vejonis, Raimonds ZZS