Cabinets

Date Name Size Parties
1919 Magnusson I · He
1920 Magnusson II He
1922 Eggerz I Sj
1923 Eggerz II · F · none · Sj
1924 Magnusson III ± Bo
1926 Porlaksson I ± Bo
1927 Porhallsson F
1931 Porlaksson II Ih
1932 Asgeirsson + F · Ih
1934 Jonasson I ± F · A
1937 Jonasson II · ± F · A
1938 Jonasson III F
1939 Jonasson IV + F · Ih · A
1942 Thors I Ih
1942 Thordarson none
1944 Thors II + Ih · SA-S · A
1946 Thors III + Ih · SA-S · A
1947 Stefansson + Ih · F · A
1949 Thors IV Ih
1950 Steinthorsson ± Ih · F
1953 Thors V ± Ih · F
1956 Jonasson V ± F · Ab · A
1958 Jonsson I A
1959 Jonsson II · A
1959 Thors VI ± Ih · A
1963 Thors VII ± Ih · A
1963 Benediktsson I ± Ih · A
1967 Benediktsson II ± Ih · A
1970 Hafstein ± Ih · A
1971 Johannesson I ± F · Ab · Sfvm
1974 Hallgrimsson ± Ih · F
1978 Johannesson II ± Ab · A · F
1979 Groendal · A
1980 Thoroddsen + Ih · F · Ab
1983 Hermannsson I ± Ih · F
1987 Palsson ± Ih · F · A
1988 Hermannsson II F · A · Ab
1989 Hermannsson III ± F · A · Ab · Bf
1991 Oddsson I ± Ih · A
1995 Oddsson II ± Ih · F
1999 Oddsson III ± Ih · F
2003 Oddsson IV ± Ih · F
2004 Asgrimsson ± Ih · F
2006 Haarde I ± Ih · F
2007 Haarde II ± Ih · Sam
2009 Sigurdardottir I · Sam · Graen
2009 Sigurdardottir II ± Sam · Graen
2013 Gunnlaugsson ± F · Ih
2016 Johannsson ± F · Ih
2017 Benediktsson III ± Ih · V · BF

Presidents

1944-06-17 1952-01-25 Björnsson, Sveinn none
1952-08-01 1956-01-01 Ásgeirsson, Ásgeir F
1956-01-01 1960-01-01 Ásgeirsson, Ásgeir F
1960-01-01 1964-01-01 Ásgeirsson, Ásgeir F
1964-01-01 1968-08-01 Ásgeirsson, Ásgeir F
1968-08-01 1972-01-01 Eldjárn, Kristján none
1972-01-01 1976-01-01 Eldjárn, Kristján none
1976-01-01 1980-08-01 Eldjárn, Kristján none
1980-08-01 1984-01-01 Finnbogadóttir, Vigdís none
1984-01-01 1988-06-25 Finnbogadóttir, Vigdís none
1988-06-25 1992-01-01 Finnbogadóttir, Vigdís none
1992-01-01 1996-08-01 Finnbogadóttir, Vigdís none
1996-08-01 2000-01-01 Grímsson, Ólafur Ragnar Ab
2000-01-01 2004-06-26 Grímsson, Ólafur Ragnar Ab
2004-06-26 2008-06-28 Grímsson, Ólafur Ragnar Ab
2008-06-28 2012-06-30 Grímsson, Ólafur Ragnar Ab
2012-06-30 2016-08-01 Grímsson, Ólafur Ragnar Ab
2016-08-01 Jóhannesson, Guðni Thorlacius none