Cabinets

Date Name Size Parties
1917 Svinhufvud I SP-V · Maal · RKP-SFP
1918 Paasikivi SP-V · Maal · RKP-SFP
1918 Ingman Maal · RKP-SFP · KOK · KE
1919 Castren Maal · KE · RKP-SFP
1919 Vennola I Maal · KE
1920 Erich ± Maal · KOK · KE · RKP-SFP
1921 Vennola II Maal · KE
1922 Cajander I · none
1922 Kallio I Maal · KE
1924 Cajander II · none
1924 Ingman II + Maal · KOK · RKP-SFP · KE
1925 Tulenheimo Maal · KOK
1925 Kallio II Maal · KOK
1926 Tanner SSDP
1927 Sunila I Maal
1928 Mantere Maal · KE
1929 Kallio III Maal
1930 Svinhufvud II + Maal · KOK · RKP-SFP · KE
1931 Sunila II + Maal · KOK · RKP-SFP · KE
1932 Kivimäki I Maal · RKP-SFP · KE
1933 Kivimäki II Maal · RKP-SFP · KE
1936 Kallio IV Maal · KE
1937 Cajander III + SSDP · Maal · KE
1944 Castren + SSDP · Maal · KOK · RKP-SFP · KE
1944 Paasikivi I + SSDP · Maal · KOK · KE · none · SKDL
1945 Paasikivi II + SSDP · SKDL · Maal · RKP-SFP · KE · none
1946 Pekkala + SSDP · SKDL · Maal · RKP-SFP
1948 Fagerholm I SSDP
1950 Kekkonen I Maal · RKP-SFP · KE
1951 Kekkonen II + Maal · SSDP · RKP-SFP · KE
1951 Kekkonen III + SSDP · Maal · RKP-SFP
1953 Kekkonen IV Maal · RKP-SFP
1953 Tuomioja · ± Maal · KOK · RKP-SFP · SK
1954 Torngren + SSDP · Maal · RKP-SFP
1954 Kekkonen V ± SSDP · Maal
1956 Fagerholm II + SSDP · Maal · SK · RKP-SFP
1957 Sukselainen I Maal · SK · RKP-SFP
1957 Sukselainen II Maal · SK · SD-o
1957 Fieandt · none
1958 Kuuskoski · none
1958 Fagerholm III + Maal · SSDP · KOK · RKP-SFP · SK
1959 Sukselainen III Maal · RKP-SFP
1961 Miettunen I Maal
1962 Karjalainen I + Maal · KOK · RKP-SFP · SK · TPSL
1963 Lehto · none
1964 Virolainen ± Maal · KOK · RKP-SFP · SK
1966 Paasio I + SSDP · KESK · SKDL · TPSL
1968 Koivisto I + SSDP · KESK · SKDL · RKP-SFP · TPSL
1970 Aura I · none
1970 Karjalainen II + SSDP · KESK · SKDL · RKP-SFP · LKP
1971 Karjalainen III + SSDP · KESK · SKDL · LKP
1971 Aura II · none
1972 Paasio II SSDP
1972 Sorsa I ± SSDP · KESK · RKP-SFP · LKP
1975 Liinamaa · none
1975 Miettunen II + SSDP · SKDL · KESK · LKP · RKP-SFP
1976 Miettunen III KESK · LKP · RKP-SFP
1977 Sorsa II + SSDP · SKDL · KESK · LKP · RKP-SFP
1978 Sorsa III + SSDP · SKDL · KESK · LKP
1979 Koivisto II + SSDP · KESK · SKDL · RKP-SFP
1982 Sorsa IV + SSDP · KESK · SKDL · RKP-SFP
1982 Sorsa V ± SSDP · KESK · RKP-SFP · LKP
1983 Sorsa VI + SSDP · KESK · SMP · RKP-SFP
1987 Holkeri I + SSDP · KOK · RKP-SFP · SMP
1990 Holkeri II + SSDP · KOK · RKP-SFP
1991 Aho I + KESK · KOK · RKP-SFP · SKL
1994 Aho II ± KESK · KOK · RKP-SFP
1995 Lipponen I + SSDP · KOK · VAS · RKP-SFP · VIHR
1999 Lipponen II + SSDP · KOK · VAS · VIHR · RKP-SFP
2002 Lipponen III + SSDP · KOK · VAS · RKP-SFP
2003 Jaatteenmaki + KESK · SSDP · RKP-SFP
2003 Vanhanen I + KESK · SSDP · RKP-SFP
2007 Vanhanen II + KESK · KOK · VIHR · RKP-SFP
2010 Kiviniemi + KESK · KOK · VIHR · RKP-SFP
2011 Katainen I + KOK · SSDP · VAS · VIHR · RKP-SFP · KD
2014 Katainen II + KOK · SSDP · VIHR · RKP-SFP · KD
2014 Stubb I + KOK · SSDP · VIHR · RKP-SFP · KD
2014 Stubb II ± KOK · SSDP · RKP-SFP · KD
2015 Sipilae I ± KESK · PS · KOK
2017 Sipilae II ± KESK · KOK · UV

Presidents

1919-07-26 1925-03-02 Ståhlberg, Kaarlo Juho KE
1925-03-02 1931-03-02 Relander, Lari Kristian Maal
1931-03-02 1937-03-01 Svinhufvud, Pehr Evind KOK
1937-03-01 1940-12-19 Kallio, Kyösti Maal
1940-12-19 1944-08-04 Ryti, Risto KE
1944-08-04 1946-03-04 Mannerheim, Carl Gustaf Emil none
1946-03-11 1950-01-17 Paasikivi, Juho Kusti KOK
1950-01-17 1956-03-01 Paasikivi, Juho Kusti KOK
1956-03-01 1962-01-16 Kekkonen, Urho Maal
1962-01-16 1968-01-16 Kekkonen, Urho Maal
1968-01-16 1974-01-01 Kekkonen, Urho KESK
1974-01-01 1978-01-16 Kekkonen, Urho KESK
1978-01-16 1982-01-27 Kekkonen, Urho KESK
1982-01-27 1988-02-01 Koivisto, Mauno SSDP
1988-02-01 1994-03-01 Koivisto, Mauno SSDP
1994-03-01 2000-03-01 Ahtisaari, Martti SSDP
2000-03-01 2006-01-29 Halonen, Tarja SSDP
2006-01-29 2012-03-01 Halonen, Tarja SSDP
2012-03-01 Niinistö, Sauli KOK