Cabinets

Date Name Size Parties
1919 Scheidemann + SPD · DDP · DZ
1919 Bauer I + SPD · DZ · BVP
1919 Bauer II + SPD · DDP · DZ · BVP
1920 Müller I + SPD · DDP · DZ
1920 Fehrenbach DZ · DVP · DDP
1921 Wirth I SPD · DZ · DDP
1921 Wirth II SPD · DZ
1922 Wirth III SPD · DZ · DDP
1922 Wirth IV SPD · DZ · DDP · BBB
1922 Cuno DZ · DVP · DDP · BVP · none
1923 Stresemann I + SPD · DZ · DVP · DDP
1923 Stresemann II DZ · DVP · DDP
1923 Marx I DZ · DVP · DDP · BVP
1924 Marx II DZ · DVP · DDP
1924 Marx III · DZ · DVP · DDP
1925 Luther I DNVP · DZ · DVP · BVP · none
1925 Luther II DZ · DVP · BVP · none
1926 Luther III DZ · DVP · DDP · BVP · none
1926 Marx IV DZ · DVP · DDP · BVP
1927 Marx V DNVP · DZ · DVP · BVP
1928 Müller II + SPD · DZ · DVP · DDP · BVP
1930 Brüning I DZ · DVP · DDP · RP · CNAG · BVP
1930 Brüning II DZ · DVP · RP · DStP · BVP · CNBL · CSVD
1930 Brüning III DZ · DVP · DStP · BVP · CNBL · CSVD
1931 Brüning IV DZ · DStP · BVP · CNBL · CSVD
1932 Papen I DNVP · none
1932 Papen II DNVP · none
1932 Schleicher DNVP · none · CNBL
1933 Hitler NSDAP · DNVP
1949 Adenauer I ± CDU+CSU · FDP · DP
1953 Adenauer II + CDU+CSU · FDP · GB/BHE · DP
1955 Adenauer III + CDU+CSU · FDP · DP
1956 Adenauer IV + CDU+CSU · DP · FVP
1957 Adenauer V + CDU+CSU · DP
1960 Adenauer VI ± CDU+CSU
1961 Adenauer VII ± CDU+CSU · FDP
1963 Erhard I ± CDU+CSU · FDP
1965 Erhard II ± CDU+CSU · FDP
1966 Kiesinger ± CDU+CSU · SPD
1969 Brandt I ± SPD · FDP
1972 Brandt II ± SPD · FDP
1974 Schmidt I ± SPD · FDP
1976 Schmidt II ± SPD · FDP
1980 Schmidt III ± SPD · FDP
1982 Kohl I ± CDU+CSU · FDP
1983 Kohl II ± CDU+CSU · FDP
1987 Kohl III ± CDU+CSU · FDP
1991 Kohl IV ± CDU+CSU · FDP
1994 Kohl V ± CDU+CSU · FDP
1998 Schroeder I ± SPD · B90/Gru
2002 Schroeder II ± SPD · B90/Gru
2005 Merkel I ± CDU+CSU · SPD
2009 Merkel II ± CDU+CSU · FDP
2013 Merkel III ± CDU+CSU · SPD
2017 Merkel IV · ± CDU+CSU · SPD
2018 Merkel V ± CDU+CSU · SPD

Presidents

1919-02-11 1925-02-28 Ebert, Friedrich SPD
1925-05-12 1934-08-02 von Hindenburg, Paul none
1949-09-13 1954-07-17 Heuss, Theodor FDP
1954-07-17 1959-09-12 Heuss, Theodor FDP
1959-09-12 1964-07-01 Lübke, Heinrich CDU
1964-07-01 1969-06-30 Lübke, Heinrich CDU
1969-07-01 1974-06-30 Heinemann, Gustav SPD
1974-07-01 1979-06-30 Scheel, Walter FDP
1979-07-01 1984-06-30 Carstens, Karl CDU
1984-07-01 1989-05-23 Weizsäcker, Richard von CDU
1989-05-23 1994-06-30 Weizsäcker, Richard von CDU
1994-07-01 1999-06-30 Herzog, Roman CDU
1999-07-01 2004-06-30 Rau, Johannes SPD
2004-07-01 2009-05-23 Köhler, Horst CDU
2009-05-23 2010-05-31 Köhler, Horst CDU
2010-06-30 2012-02-07 Wulff, Christian CDU
2012-03-18 2017-03-19 Gauck, Joachim none
2017-03-19 Steinmeier, Franz Walter SPD