Cabinets

Date Name Size Parties
1945 Renner · OVP · KPO · SPO
1945 Figl I + OVP · SPO · KPO
1947 Figl II + OVP · SPO
1949 Figl III ± OVP · SPO
1952 Figl IV · ± OVP · SPO
1953 Raab I ± OVP · SPO
1956 Raab II ± OVP · SPO
1959 Raab III ± OVP · SPO
1960 Raab IV ± OVP · SPO
1961 Gorbach I ± OVP · SPO
1962 Gorbach II · ± OVP · SPO
1963 Gorbach III ± OVP · SPO
1964 Klaus I ± OVP · SPO
1965 Klaus II · ± OVP · SPO
1966 Klaus III ± OVP
1970 Kreisky I SPO
1971 Kreisky II ± SPO
1975 Kreisky III ± SPO
1979 Kreisky IV ± SPO
1983 Sinowatz ± SPO · FPO
1986 Vranitzky I ± SPO · FPO
1987 Vranitzky II ± SPO · OVP
1990 Vranitzky III ± SPO · OVP
1994 Vranitzky IV ± SPO · OVP
1996 Vranitzky V ± SPO · OVP
1997 Klima I ± SPO · OVP
1999 Klima II · ± SPO · OVP
2000 Schuessel I ± OVP · FPO
2002 Schuessel II · ± OVP · FPO
2003 Schuessel III ± OVP · FPO
2005 Schuessel IV OVP · BZO
2007 Gusenbauer ± SPO · OVP
2008 Faymann I ± SPO · OVP
2013 Faymann II ± SPO · OVP
2016 Kern ± SPO · OVP

Presidents

1945-04-29 1950-12-31 Renner, Karl SPO
1951-06-21 1957-01-04 Körner, Theodor SPO
1957-05-22 1963-04-28 Schärf, Adolf SPO
1963-04-28 1965-02-28 Schärf, Adolf SPO
1965-06-09 1971-04-25 Jonas, Franz SPO
1971-04-25 1974-04-24 Jonas, Franz SPO
1974-07-08 1980-05-18 Kirchschläger, Rudolf none
1980-05-18 1986-07-08 Kirchschläger, Rudolf none
1986-07-08 1992-07-08 Waldheim, Kurt OVP
1992-07-08 1998-04-19 Klestil, Thomas OVP
1998-04-19 2004-07-06 Klestil, Thomas OVP
2004-07-08 2010-04-25 Fischer, Heinz SPO
2010-04-25 2016-05-21 Fischer, Heinz SPO
2017-01-26 Van der Bellen, Alexander Gruene